Dr. Luminița Șerban este un medic primar specializat în anestezie și terapie intensivă, activând în cadrul Spitalului Județean de Urgență Brăila.
Formarea profesională
Dr. Șerban a urmat cursurile Universității de Medicină și Farmacie “Carol Davila” din București, unde a obținut diploma de licență în medicină. Ulterior, a efectuat rezidențiatul în anestezie și terapie intensivă, dobândind competențele necesare pentru a gestiona cazuri complexe în domeniul său de specialitate.
Experiența profesională
În prezent, Dr. Șerban își desfășoară activitatea la Spitalul Județean de Urgență Brăila, unde ocupă funcția de medic primar în cadrul secției de anestezie și terapie intensivă. În această calitate, este responsabilă de managementul pacienților critici, asigurând suportul vital necesar și monitorizarea continuă a funcțiilor vitale.
Serviciile medicale oferite
Dr. Șerban oferă o gamă largă de servicii medicale, incluzând:
anestezie generală și regională pentru diverse tipuri de intervenții chirurgicale
managementul durerii acute și cronice
suport ventilator și hemodinamic pentru pacienții critici
monitorizarea și stabilizarea pacienților în stare critică.
Proceduri și expertiză
În cadrul activității sale, Dr. Șerban este implicată în efectuarea unor proceduri precum:
intubație traheală și gestionarea căilor aeriene dificile
cateterism venos central și arterial
anestezie epidurală și spinală
suport hemodinamic avansat.
Expertiza sa se extinde și în domeniul terapiei durerii, unde utilizează tehnici moderne pentru ameliorarea suferinței pacienților.
Realizări și contribuții
De-a lungul carierei, Dr. Șerban a participat la numeroase cursuri de perfecționare și conferințe naționale și internaționale, menținându-se la curent cu cele mai recente evoluții din domeniul anesteziei și terapiei intensive. De asemenea, a contribuit la formarea noilor generații de medici, fiind implicată în activități de mentorat și instruire clinică.
Prin dedicarea și profesionalismul său, Dr. Luminița Șerban joacă un rol esențial în asigurarea unor standarde înalte de îngrijire medicală pentru pacienții din Brăila și împrejurimi.
Mi-a ucis bunica acest fenomenal doctor, in urma cu 3 ani! Cand un medic iti explica un simptom de stiut in cazul unui pacient, ar fi bine sa asculti de acum incolo, ca altii sa nu mai treaca prin suferinta prin care am trecut eu si familie mea. Ti-a fost explicat foarte clar de catre apartinatorii pacientei si medicul personal ca nu suporta mai mult de 500-700ml perfuzie/zi din cauza insuficientei renale si tu ce ai facut??? 3 litri pe zi ai bagat in ea fara sa te uiti la uree cat scoate afara! Cauza decesului bineinteles a fost blocaj renal! Iar asistentele sub ordinea ta si mai cretine ca tine!! Au legat-o ca pe un caine si chiar mai rau de atat, cu o mana de pat si alta de teava de O2 care era deasupra patului, o batrana de 83 ani!! Am adus-o acasa in ultimul hal!! Batuta cu urme de palme pe ea cum a fost apucata si bruscata! Era umflata la fata ca un balon cu limba scoasa afara si plina de rani!