Asist. Univ. Dr. Claudiu Daha

Chirurgie generală

  • 5/5 (3 păreri și recenzii)


Dr. Claudiu Daha este medic primar în chirurgie generală, cu o carieră dedicată excelenței în domeniul medical și educațional. În prezent, își desfășoară activitatea la Institutul Oncologic „Prof. Dr. Alexandru Trestioreanu” din București, contribuind semnificativ la îngrijirea pacienților și la formarea noilor generații de medici.

 

 

Formarea profesională

Dr. Daha a urmat cursurile Universității de Medicină și Farmacie „Carol Davila” din București, unde a obținut diploma de medic. Ulterior, și-a continuat pregătirea printr-un program de rezidențiat în chirurgie generală, dobândind competențe avansate în acest domeniu. Pe parcursul formării sale, a participat la numeroase cursuri și workshop-uri, menite să-i îmbunătățească abilitățile chirurgicale și să-l familiarizeze cu tehnicile moderne din sfera chirurgiei laparoscopice.

 

 

Experiența profesională

În cadrul Institutului Oncologic „Prof. Dr. Alexandru Trestioreanu”, Dr. Daha activează în Laboratorul de Endoscopie Digestivă, unde colaborează cu o echipă de specialiști pentru a oferi servicii medicale de înaltă calitate pacienților oncologici. De asemenea, este implicat în activitățile Secției Clinice de Chirurgie Oncologică I, contribuind la diagnosticarea și tratamentul afecțiunilor neoplazice. Pe lângă activitatea clinică, Dr. Daha deține și titlul de asistent universitar la Universitatea de Medicină și Farmacie „Carol Davila”, unde participă la instruirea studenților și a rezidenților în domeniul chirurgiei generale.

 

 

Servicii medicale oferite

Dr. Claudiu Daha oferă o gamă largă de servicii medicale, axate pe diagnosticul și tratamentul afecțiunilor chirurgicale generale, cu un accent deosebit pe patologia oncologică. Printre serviciile disponibile se numără:

  • Consulturi de specialitate în chirurgie generală
  • Evaluarea și managementul afecțiunilor oncologice digestive
  • Proceduri endoscopice diagnostice și terapeutice
  • Intervenții chirurgicale laparoscopice
  • Monitorizarea postoperatorie și urmărirea pe termen lung a pacienților.

 

 

Proceduri și expertiză

În cadrul Laboratorului de Endoscopie Digestivă, Dr. Daha efectuează diverse proceduri menite să diagnosticheze și să trateze afecțiunile tractului digestiv. Printre acestea se numără:

  • Endoscopia digestivă superioară: utilizată pentru vizualizarea esofagului, stomacului și duodenului, permițând prelevarea de biopsii și identificarea leziunilor suspecte.
  • Colonoscopia: examinarea colonului pentru detectarea polipilor, tumorilor sau altor anomalii, cu posibilitatea de a efectua polipectomii endoscopice.
  • Colangio-pancreatografia endoscopică retrogradă (CPER): procedură combinată endoscopică și radiologică, utilizată pentru diagnosticarea și tratarea afecțiunilor căilor biliare și ale pancreasului.
  • Montarea de stenturi: utilizată pentru a menține permeabilitatea căilor digestive sau biliare în cazurile de stenoză sau obstrucție.

Expertiza sa în chirurgia laparoscopică îi permite să abordeze minim invaziv diverse afecțiuni, reducând astfel timpul de recuperare și disconfortul postoperator pentru pacienți.

 

 

Realizări și contribuții

Pe lângă activitatea sa clinică, Dr. Claudiu Daha este membru fondator al Asociației Române de Chirurgie Endoscopică (ARCE), organizație dedicată promovării și dezvoltării chirurgiei minim invazive în România. Implicarea sa în ARCE reflectă angajamentul de a îmbunătăți practicile chirurgicale și de a facilita accesul pacienților la tehnici moderne de tratament.

 

În calitate de asistent universitar la Universitatea de Medicină și Farmacie „Carol Davila”, Dr. Daha contribuie la formarea viitorilor medici, participând activ la cursuri, seminarii și sesiuni practice. Prin îndrumarea sa, studenții și rezidenții dobândesc cunoștințele și abilitățile necesare pentru a excela în domeniul chirurgiei generale.

 

De-a lungul carierei, Dr. Daha a participat la numeroase conferințe și congrese naționale și internaționale, unde a prezentat lucrări și studii de caz relevante pentru practica chirurgicală. Aceste participări nu doar că evidențiază dedicarea sa pentru educație continuă, dar și contribuie la schimbul de cunoștințe și experiențe între specialiști din diverse centre medicale.

 

Dr. Claudiu Daha reprezintă un pilon important în domeniul chirurgiei generale și oncologice din România, combinând expertiza clinică cu activitatea didactică și contribuțiile la dezvoltarea chirurgiei minim invazive. Pacienții și colegii deopotrivă beneficiază de angajamentul său constant pentru excelență și inovație în practica medicală.

 

Referințe


Reputație

Accesibilitate100.00%
Comunicare100.00%
Acuratețe100.00%
Recomandare100.00%

Recenzii și păreri ale pacienților

Accesibilitate100%
Comunicare100%
Acuratețe100%
Recomandare100%
Lupu
17.11.2023

Boala/Afectiunea tratată: Neoplasm gastric, extirpare trei sferturi din stomac, fiind în stare anemică și cu probleme cardiace.

Vârsta la care a avut loc tratamentul: 83 de ani

Timpul de așteptare la intrarea în cabinet: minim

 

Dr Claudiu Daha este un medic de vocație, care sfințește locul de muncă. Meticulos în prezentarea stării pacientului, pe care îl viziteaqză și de 2-3 ori pe zi, capabil să răspundă la orice întrebare a acestuia, informat la zi și în probleme de nutriție și foarte atent să prevină orice situație neplăcută, dr Daha a fost „îngerul” meu păzitor în cele 18 zile de spitalizare, dar și după aceea, la externare pecizându-mi că orice întrebare sau problemă am, să-l sun sau să-i dau mesaj, la care, de fiacare dată, s-a dovedit foarte prompt. Acest comportament al său m-a ajutat să mă recuperez spectaculos, să devansez graficele și să fiu externat aproape cu o săptămână mai devreme. Recunoștința mea și a familiei mele, dle doctor!

Accesibilitate100%
Comunicare100%
Acuratețe100%
Recomandare100%
Carmen
03.05.2023

Boala/Afectiunea tratată: Hiperplazie mamară

Vârsta la care a avut loc tratamentul: 55 ani

 

Un OM si un medic de excepție !

Accesibilitate100%
Comunicare100%
Acuratețe100%
Recomandare100%
ana
25.11.2018

Boala/Afectiunea tratată: neoplasm colon sigmoid

Vârsta la care a avut loc tratamentul: 53 ani

Timpul de așteptare la intrarea în cabinet: 10 minute

 

exceptional


Alți doctori cu specializarea Chirurgie generală